Ποιοι θα είναι οι νέοι δήμοι της Κέρκυρας και των Διαποντίων Νήσων.
![Εικόνα](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEha0grWgmhKzm1rfO9tZZLPbGBhlpWv7-Mjxs3DOgMtziTyluCpRVQwDkOoM4m4PSjyjDDf6WFbiDDcXo68dDNjzGz_wJMJ2lqPKaUKV-lueuIq0AaFLAqkUQODHRJ2DNylzLRP4qa9pNg/s320/treis-dimoi-diaspasi.jpg)
1. Δήμος Bόρειας Κέρκυρας με έδρα την Κασσιόπη και πληθυσμό 17.832, αποτελούμενος από τις δημοτικές ενότητες • Αγίου Γεωργίου • Εσπερίων • Θιναλίου και • Κασσωπαίων. 2. Δήμος Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων, με έδρα την Κέρκυρα και πληθυσμό 68.558 κάτοικους, αποτελούμενος από τις δημοτικές ενότητες • Αχιλλείων • Ερεικούσσης • Κερκυραίων • Μαθρακίου • Οθωνών • Παλαιοκαστριτών • Παρελίων και • Φαιάκων. 3. Δήμος Νότιας Κέρκυρας με έδρα τη Λευκίμμη και πληθυσμό 15.681 κάτοικους, αποτελούμενος από τις δημοτικές ενότητες • Κορισσίων, • Λευκιμμαίων και • Μελιτειέων